sreda, 5. junij 2024

Referendumi in volitve 2024 - Bomo izbrali življenje ali smrt

 


V tem tednu sprejemamo pomembne odločitve na referendumih in volitvah – včeraj se je že začelo predčasno glasovanje.

Za odgovorno odločanje je potrebno vedeti, kaj posamezna izbira pomeni.

V zadnjih dneh in tednih je bilo v verodostojnih medijih (to bi za vodilne medije težko trdili, čeprav je bila tudi  tam objavljena kakšna verodostojna informacija) veliko člankov z dobrimi argumenti, na podlagi katerih se ni težko odločiti, smo v Družinski pobudi pripravili kratek povzetek, če morda nimate časa iskati po množici portalov in člankov.

Morda se komu zdi, da referendumi niso zares pomembni, ker so »samo« posvetovalni, vendar ni tako, saj rezultat lahko vladi da soglasje, da nadaljuje pripravo zakonodaje v določeni smeri ali pa ji da jasno znamenje, da volivci določene ideje zavračamo in tako priprave na tako zakonodajo vsaj upočasnimo ali pa celo zaustavimo.

V pričujočem prispevku na jasnih argumentih povemo, zakaj menimo, da je najboljša izbira, da:

- Na vsa referendumska vprašanja odgovorimo: PROTI

- Na volitvah v Evropski parlament izberemo listo in kandidata s te liste, ki po vašem mnenju:

    - zagovarja in deluje po zdravi pameti,
   - deluje na podlagi znanstvenih argumentov in ne na podlagi nekih povsem neutemeljenih prebujenskih ideologijah in za evropski razvoj škodljivih idejah,
    - ki se je v preteklosti že izkazal z dejanji in s tem, da je držal besedo,
    - ki je predlagal in podpiral družinam, staršem in otrokom naklonjene rešitve,
    - ki zagovarja kulturo življenja in ne kulture smrti,
    - ki razume in podpira demokracijo in subsidiarnost (Subsidiarnost je načelo, da se vsako vprašanje rešuje na najnižji ravni, ki je za to primerna. Gre torej za jasno razločevanje pristojnosti različnih ravni: EU, države članice, lokalna samouprava).
    - ki zagovarja in podpira prehransko samooskrbo naše države.

Na večini list je pester nabor kandidatov in tudi na listi stranke, ki vam je morda blizu, vam je zagotovo kakšen kandidat bliže kot ostali, kakšen pa vam je morda celo zelo čuden ali nesprejemljiv. Zato najprej izberite listo, ki vam je najbližja (verjetno se z nobeno ne morete povsem poistovetiti, a, če nič ne izberete, prepustite izbiro drugi, ki skoraj zagotovo ne razmišljajo enako kot vi. Neglasovanje je pravilo podobno kot glas za kandidate, ki delujejo v nasprotju z vašim prepričanjem.) in nato obkrožite še kandidata na tej listi, ki vam je najbližji, ter tako povečajte verjetnost, da bo na tej listi izvoljen prav ta kandidat.

1. Referendum o evtanaziji
 

Na prvem posvetovalnem referendumu smo volivci vprašani: »Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?«.

Pri tem referendumu gre dobesedno za življenje ali smrt. Z njim je narobe skoraj vse.

-       Ustava RS v 17. členu jasno določa, da je človekovo življenje nedotakljivo. To pomeni, da vlada ljudi sploh ne bi smela spraševati nekaj, kar je v nasprotju z ustavo, saj s tem daje vtis, da se lahko odločamo tudi o zadevah, ki so v nasprotju z ustavo.

-       Da je referendumsko vprašanje nejasno in v nasprotju z ustavo in zakoni, je zelo jasno povedala tudi Zakonodajno pravna služba DZ, za katero nikakor ne bi mogli reči, da jo obvladuje opozicija.

-       Referendumsko vprašanje, ki sprašuje, ali smo za to, da se nekaj uredi, daje vtis, da obravnavano področje v Sloveniji ni urejeno, a to ni res. Po ustavi je človeško življenje nedotakljivo in po zakonu je vsaka aktivna prekinitev življenja vključno s pomočjo pri samomoru in evtanazijo kazniva. Področje torej je urejeno.

-       Zagovorniki ubijanja onemoglih svoj predlog ponujajo kot dejanje usmiljenja, kar jim omogoča, da vsakogar, ki misli kaj šele govori drugače označijo za neusmiljenega, grobega in kar je še možno grdega reči o človeku. Pri tem izvajajo prefinjene čustvene manipulacije, ki se jih ne bi sramovali niti razvajeni najstniki.

-       Poznavalec razmer v Kanadi Alex Schadenberg, direktor Euthanasia Prevention Coalition (Koalicija za preprečevanje evtanazije) jasno pove, da: »Ko je enkrat dovoljeno ubijanje, je prestopljena ključna rdeča črta, ki varuje človeka. Od tukaj se pogovarjamo samo še, kdo lahko ubija in pod kakšnimi pogoji,«

-       To jasno kaže tudi postopno rahljanje tamkajšnjega zakona, ki je bil sprva dokaj strog in vseboval več varovalk, potem pa so te z izgovorom diskriminatornosti postopno izginjale.

-       Tako v Kanadi ne ubijajo več samo na smrt bolnih, ampak lahko tudi vse bolnike z nepopravljivimi zdravstvenimi stanji, med katere spadajo kronične bolezni, invalidnost in podobno. Evtanazija pa se lahko izvede tudi, če je edini razlog duševna bolezen, med katere med drugim spadajo tudi odvisnosti in depresija. Vedno več usmrtitev se dogaja ljudem, ki se znajdejo na robu družbe in v vsaj na videz socialno ali kako drugače brez izhoda, čeprav se uradno sklicujejo na kakšno zdravstveno težavo.

-       Predlog zakona, ki ga predlagatelji ponujajo v Sloveniji je ena najbolj liberalnih različic, dokaj podobna tisti v Kanadi, ki odpirajo vrata mnogim zlorabam in pritiskom.

V članku https://domovina.je/evtanazija-namesto-oskrbe-invalidov-veteranov-in-revnih-konkretne-zgodbe-iz-kanade si lahko preberete, kakšne zlorabe in pritiski se ob zelo podobnem zakonu dogajajo v Kanadi.

-       Da je posredi tudi denar, dokazuje tudi to, da predlagatelji slovenskega zakona brezsramno navajajo izračun, koliko je usmrtitev cenejša od oskrbe človeka v času proti koncu življenja.


2. Referendum o legalizaciji konoplje

Na temo konoplje, ima oblast za nas volivce kar dve vprašanji:

-       Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene?

-       Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?

 

Mnogi so danes mnenja, češ da ni nič takšnega, če mladi kadijo travo oz. marihuano. Vendar pa zadnje raziskave kažejo da uživanje marihuane pušča hude posledice, pogosto celo hujše kot uporaba trdih drog. Med njimi so razne vrste psihoz, med katerimi je pogosta shizofrenija, pa tudi nagnjenost k nasilju in samomorilnosti. 

Podrobno si o tem lahko preberete ali poslušate v članku https://radio.ognjisce.si/sl/271/oddaje/37770/psihoze-shizofrenija-nasilna-dejanja-in-samomorilnost-vse-to-zaradi-kajenja-marihuane.htm o pogovoru z dr. Urošem Perkom na Radiu Ognjišče.

Izkušnje iz držav, kjer so kaj podobnega že naredili, kažejo porast uporabe vseh vrst drog, porast prometnih in drugih nesreč zaradi teh drog.

Kako naj bi pri mladih delovali preventivno in odvračalno, če jim država sporoča, da je uporaba droge dovoljena in torej ni z njo nič narobe?

 

3. Referendum o uvedbi preferenčnega glasu

Na tem referendumu nas aktualna oblast sprašuje: »Ali ste za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca?«

Pri tem referendumu v resnici ne vemo, kaj bi pomenil naš glas v eno ali drugo smer, ker ne vemo, za kakšno varianto izvedbe bi se, če bi se politika uspela poenotiti v obsegu ustavne večine. Zaradi popolnoma porušenega zaupanja med strankami vsaj do konca tega mandata na tem področju ni pričakovati nobene spremembe.

Je pa glas PROTI tudi na tem referendumu znak protesta proti katastrofalni politiki aktualne vlade.